Соєвий лецитин

Соєвий лецитин – це жироподібна речовина, до складу якого входять фосфоліпіди, тригліцериди. Його виготовляють з олії сої, після очищення. Застосовується в медицині, як харчова біологічно активна добавка, в харчовій, хімічній галузях промисловості.

Склад і властивості

Лецитин відомий медикам з середини 19-го століття. Перший раз був виділений з яєчного жовтка. Це речовина, що складається на 60-65% з фосфоліпідів. Решту становлять тригліцериди і зовсім мала частка інших елементів. Лецитину із сої містяться такі фосфоліпіди:

  • Фосфатидилхолін;
  • Фосфатидилэтаноламин;
  • Інозитол-містять фосфатиди;
  • Фосфатидилсерин.

Він містить також вуглеводи, жирні кислоти, естери, биохромы, токофероли та інші. Під впливом травних ферментів він розщеплюється, утворюється олеїнова, фосфорна та інші кислоти, гліцерин, холін.

Вплив на здоров'я

Лецитин – джерело фосфоліпідів, без яких неможливе існування клітини, а значить, і стабільна робота всього організму. Клітка утворена з фосфоліпідів, але одночасно вони для клітини енергетичне джерело.

Інозитол і фосфатидилхолін беруть участь в обміні нервовими імпульсами. Ці речовини є липотропиками, розщеплюють і виводять зайвий жир. Завдяки їм в кровоносних судинах, жовчному міхурі та печінці не відкладається холестерин. Вони володіють активним жовчогінною дією, запобігають формування жовчних каменів, поліпшують засвоюваність організмом вітамінів, лікарських препаратів.

Медикаментозні засоби з лецитином призначають при цукровому діабеті, після інсульту, при захворюваннях серця, судин. Він стимулює вироблення інсуліну.

Соєвий лецитин особливо корисний дітям і літнім людям. Він покращує пам'ять, має антиоксидантні властивості і виводить токсини з організму. Сприятливо позначається на стані хворих при псоріазі та дерматитах. Допомагає підтримувати здоров'я людей, що проживають на територіях з підвищеною радіоактивністю, стимулює виведення радіонуклідів і солей важких металів.

Наслідки дефіциту

При дефіциті лецитину стоншуються оболонки відростків нейронів, зовнішні мембранні стінки клітин, порушується мозковий кровообіг, з'являється дратівливість, безсоння, постійна втома, знижується пам'ять і концентрація уваги. При тривалій відсутності цієї речовини порушується робота печінки, травної, серцево-судинної систем, нирок.

Відновити концентрацію лецитину можна, якщо збільшити вміст в раціоні печінки, арахісу, яєць, м'яса.

Норма вживання лецитину для людини в різний час доби залежить від ступеня фізичної активності. При підвищених фізичних навантаженнях збільшується концентрація лецитину в м'язах. Це робить їх більш витривалими. У такі періоди споживання треба збільшувати. Але робити це треба під контролем лікаря, тому що великі дози вимагають коригування раціону, вживання додаткової кількості вітаміну С, кальцію.

Користь і шкода

Незважаючи на величезний позитивний вплив на людський організм, соєвий лецитин приносить шкоду, якщо споживати його безконтрольно. При передозуванні він пригнічує ендокринну систему, викликає алергію. Медики стверджують, що шкоди від нього значно менший, ніж від багатьох медикаментів.

Застосування

Соєвий лецитин – відмінний натуральний емульгатор і антиоксидант. Саме завдяки цим властивостям, а також, сприятливому впливу на роботу майже всіх систем і органів людини, він отримав широке застосування в багатьох напрямках медицини і галузях промисловості.

У виготовленні харчових продуктів і напівфабрикатів соєвий лецитин активно використовують як емульгатор. Його додають у процесі виробництва в маргарин, молочні та рослинні суміші. Він підвищує стійкість жирів до розшарування, підвищує щільність і пластичність продуктів.

На кондитерських підприємствах його додають в глазур і шоколадні вироби для покращення в'язкості. При випіканні кексів, пирогів, печива він покращує виїмку виробів з форми. Є значною складовою кондитерського жиру.

На хлібопекарнях його додають при випічці хліба в тісто для поліпшення його оброблюваності. Такий хліб довше не втрачає свої початкові властивості та вигляд.

Лецитин добре утримує вологу в клітинах шкіри, що робить її молодою і пружною. Його активно використовують косметологи в складі масок, гелів, кремів. Фармацевтична промисловість випускає біологічно активні добавки та лікарські засоби, що містять соєвий лецитин.

Відіграє значну роль в будівництві центральної та периферичної нервових систем. Це важливо для дитини, коли нервова система тільки формується. Лецитин активізує концентрацію і мислення. Холін бере участь в розвитку пам'яті. Достатня кількість у дитячому раціоні важливо, тому що він підтримує жировий обмін, бере участь в кровотворенні, стимулюючи формування еритроцитів, активізує вироблення енергії. Тому соєвий лецитин активно використовують у виготовленні продуктів дитячого харчування. Його додають в дитяче печиво, каші, пюре.

Читай також: